Уважаемые посетители сайта ses.odessa.ua!

Обращаем Ваше внимание, что данный сайт носит исключительно информационный характер.

Все вопросы, не связанные с книгой "Чтобы наступило завтра", задавайте на официальном сайте Главного управления Госсанэпидслужбы в Одесской области: http://odses.gov.ua/772-zapitannya-ta-skargi.html

Главная » Областная СЭС » Паразитологічна ланка санепідслужби Одеської області. Н.І.Бешко, зав.паразитологічним відділом

Паразитологічна ланка санепідслужби Одеської області. Н.І.Бешко, зав.паразитологічним відділом

Автор: admin от 7-08-2011, 09:09
Основні завдання паразитологічної ланки санепідслужби — забезпечення інформаційного, організаційного і методичного керівництва з питань медичної паразитології, здійснення державного санітарно-епідеміологічного нагляду за дотриманням вимог санітарного законодавства підприємствами, установами, організаціями та громадянами щодо упередження виникнення та поширення паразитарних хвороб людей, проведення протипаразитарних заходів, спрямованих на ліквідацію і упередження забруднення довкілля, в першу чергу — водоймищ та ґрунту — збудниками паразитарних хвороб.
Напрямки роботи:
— надання практичної допомоги органам та установам охорони здоров’я з питань профілактики та боротьби з паразитарними хворобами;
— розробка із зацікавленими міністерствами, відомствами і організаціями комплексних санітарних і протиепідемічних заходів щодо профілактики та боротьби з паразитарними хворобами;
— підготовка організаційно-методичних матеріалів, інструкцій, службових листів, нормативних документів з питань організації роботи санепідстанцій, заходів профілактики паразитарних хвороб.
До складу відділів (відділень) обласної, міських та районних СЕС входять лікарі-паразитологи, лікарі-лаборанти, ентомологи, інженер-гідротехнік, помічники паразитолога та ентомолога, фельдшери-лаборанти, молодший медичний персонал.
Робота відділу (відділення) здійснюється спільно з усіма відділами СЕС, органами та установами охорони здоров’я, а також із зацікавленими міністерствами, відомствами, організаціями та іншими структурами.
Невеликим колективом фахівців здійснюється повсякденна практична робота по забезпеченню профілактики паразитарних хвороб в області.
Слід зазначити, що обласна санепідстанція значну увагу приділяє питанням підвищення кваліфікації фахівців паразитологічної ланки.
Протягом 30-ти років щорічно проводяться семінари «Дні фахівця», в програмі яких висвітлено теоретичні питання та практична діяльність. Здебільшого плануються виїзні семінари — по різних районах області — з метою спілкування фахівців між собою, обміну досвідом, щоб вони втілювали в практику своєї роботи досягнення колег. До участі у семінарах «День фахівця» ми запрошуємо спеціалістів інших відділів облСЕС, медуніверситету.
Кваліфікаційні категорії мають всі фахівці, які за стажем роботи підлягають атестації. Щорічно проводяться курси підвищення кваліфікації за всіма спеціальностями (помічники паразитолога і ентомолога, лаборанти-паразитологи). В службі працюють 78 ветеранів з вищою кваліфікаційною категорією: лікарі-паразитологи, помічники паразитологів та ентомологів, фельдшери-лаборанти. Лікар-паразитолог Білгород-Дністровської міської СЕС Т.Я.Погорельчук — кандидат медичних наук.
По обласній санепідстанції: заввідділом, лікар-лаборант, фельдшери-лаборанти паразитологічного відділення Централізованої лабораторії — всі з вищою категорією. Інженер-гідротехнік Р.А.Бернадський — один з найдосвідченіших фахівців в країні, до консультативної допомоги якого звертаються з Республіканської СЕС МОЗ України, з інших областей.
Завдяки централізації лабораторної служби на базі облСЕС значно поліпшився матеріально-технічний стан паразитологічної лабораторії (з 1993 р.), здійснення та впровадження лабораторних паразитологічних досліджень довкілля на наявність збудників паразитарних хвороб (найвищий показник в республіці), надання кваліфікованої консультативної допомоги лікувально-профілактичним закладам та населенню.
Загальні цілі епідеміологічного нагляду паразитологічної служби:
— підтримка епідблагополуччя з малярії на підлеглій території;
— зниження інвазованості населення, особливо дітей, гельмінтозами та патогенними найпростішими;
— впровадження нових методик діагностики СНІД-асоційованих паразитозів;
— посилення організації заходів боротьби з переносниками збудників трансмісивних паразитарних та інфекційних хвороб.

Історична довідка

В повоєнні роки відбулась реорганізація протималярійних станцій, які безпосередньо займались ліквідацією місцевих спалахів малярії. Захворювання населення області на малярію у попередні роки та особливо після визволення Одеської області від німецької навали було однією з основних проблем епідемічної ситуації в області.
На території області в 1944-45 роках хворів на малярію кожен 3-4 мешканець, що, безумовно, позначалось на економічній ситуації, бо люди, хворі на малярію, практично непрацездатні. Лікування хворих тривало по декілька місяців, до того ж воно вимагало значних фінансових витрат, в тому числі й на оздоровлення водних об’єктів, на яких відбувався виплід переносників малярії — комарів. В складі штатів протималярійних станцій були лікарі-маляріологи, лікарі-лаборанти, ентомологи, інженери-гідротехніки. Останній випадок малярії місцевого походження припадає на 1960 рік.
В 50-х роках паразитологічна ланка була введена до складу епідвідділів санепідустанов. Внаслідок послідовної діяльності фахівців протималярійних станцій малярія на території області була переможена: ціною значних зусиль, про що свідчить, зокрема, відкриття ентомологічного технікуму в м.Одесі, де цілеспрямовано готували фахівців-ентомологів для роботи по ліквідації малярії місцевого зараження. Одночасно значна увага приділялась оздоровленню людей від інших паразитарних захворювань — гельмінтозів, патогенних найпростіших (на які теж хворів кожен 2-3 мешканець області). Існував навіть термін «зачервленість людей», бо у значної частини хворих, особливо дітей, виявлялось по 4-5 видів гельмінтів, що теж впливало на їх фізичний та розумовий розвиток. Фахівці паразитологічного відділу зробили значний внесок в організацію обстеження підлеглих на паразитарні захворювання, розробку методичних рекомендацій щодо лікування та подальшого диспансерного нагляду, досліджень об’єктів зовнішнього середовища на забрудненість збудниками паразитарних хвороб.
В 1976 році паразитологічна ланка облСЕС була виділена в окремий відділ — завідуючим був досвідчений фахівець А.С.Енгельштейн, в відділі працювали висококваліфіковані спеціалісти — Є.Б.Гулер, Р.Я.Лесіна та інші. Цим було забезпечено безпосередню профільну роботу по підвищенню ефективності та якості профілактики та боротьби з паразитарними захворюваннями на території Одеської області.
Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь.
Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.

Комментарии:

Оставить комментарий
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
 

""Чтобы наступило завтра"
История санэпидслужбы
Одесской области.
Создание сайта - webri.ru